איתור נזילות 

בעבר אבחון נזילות היה מתבצע באופן ידני, תוך ניסיון להסיק ממיקום הופעת המים את המקום המדויק שבו מתחילה הנזילה. שיטה זו הוכחה עם השנים כלא יעילה וגרמה להוצאות כבדות לבעלי הבית. במאמר זה נכיר את השיטות בהן ניתן לאתר נזילות באמצעים טכנולוגיים במהירות ובמחיר המשתלם ביותר. במוקד לאיתור נזילות" אנו משלבים מגוון רחב של טכנולוגיות כאלה כדי למצוא את התקלה במהירות ובדיוק מירבי. בין השיטות הנפוצות בהן אנו משתמשים הן בבתים פרטיים והן במתחמים מסחריים, בנייני משרדים ומפעלים.

אבחון נזילות באמצעות מצלמה תרמית

המצלמה התרמית היא אחד מכלי העבודה היעילים ביותר עבור שרברבים המנסים לאתר נזילות. היא משמשת בתפקיד כפול. ראשית, היא מאפשרת לזהות את מיקום הצנרת כולה בתוך הקירות, התקרות והרצפות גם אם הן עשויות מבטון משוריין. באמצעות המצלמה ניתן לזהות את תווי הצנרת ולעקוב אחריו. שנית, כאשר מופיעה נזילה בקיר, ניתן לראות את הבדלי הטמפרטורות בחלקים השונים של הקיר ולהיות מסוגלים לפתוח אותו בטווח של סנטימטרים בודדים מהנזילה. רמות הדיוק של המכשיר מדהימות. אם מביטים במצלמה התרמית ניתן לזהות את מעבר המים בצינור באמצעות חווי צבעוני (כחול בדרך כלל) ואת הנזילות ניתן יהיה לאתר באמצעות שינוי הטמפרטורה ביחס לקיר. הגוונים עשויים להיות אדומים או צהובים באזורים שבהם הטמפרטורה חמה יותר.

 

 

צילום פנים הצנרת באמצעות סיב אופטי

לעיתים ישנם כשלים בתפקוד של הצנרת אותם ניתן לזהות מתוך הצנרת עצמה. לדוגמה, קריסה של צנרת מחוץ למבנה הגורמת לסתימה או סתימה הנגרמת בצנרת ביוב כתוצאה מכמות גדולה של מגבונים לחים, צעצוע של ילד וסיבות דומות. סתימות אלה עשויות לגרום לעומס על המערכת וליצור נזילה במקום אחר כאשר כמות גדולה של מים או פסולת נותרה בביוב. במקרה זה ניתן לזהות את הכשלים בצנרת באמצעות סיב אופטי המוחדר לצינור. סיב זה יכול להמשך על פני מטרים ספורים ולהיכנס למעמקי האדמה או לצדי המבנה. הוא מצטיין בגמישות מרבית ויכולת צילום גבוהה. בדרך כלל תיעוד של השברים בצינור ואיתור מיקומו המדוייק של השבר, יאפשר לבצע תיקון מקומי בצנרת מבלי שיהיה צורך להחליף את כולה בעלות גבוהה.

 

 

גלאי גז בשילוב עם גלאי אלקטרוסטטי

חלק בלתי נפרד מבדיקת תשתיות בבית או במפעל, קשור גם לאיתור דליפות של גז. הבדיקה מתבצעת עם מכשיר מיוחד הבוחן את רמות הגז באוויר והוא משולב עם גלאי אלקטרוסטטי הבודק הימצאותם של חומרים נוספים. בחלק מהמפעלים בארץ כדי לקבל תווי תקן, נדרשת בדיקה תכופה של איכות האוויר. בנוסף, גם בבתים פרטיים עשויים להימצא גזים מסוכנים כמו גז בישול שדולף או גז ראדון הנפלט באופן טבעי. גלאי הגז מאפשר לקבל חיווי מדויק של שיעור כל אחד מהגזים באוויר ובמידה והתגלתה דליפה, ניתן לטפל בבעיה במהירות ולמנוע תאונות.

לסיכום, איתור נזילות באמצעים טכנולוגיים חוסך הוצאות נלוות בתהליך אבחון ואיתור הנזילות. ביניהם הוצאות על פתיחה ובנייה מחדש של הקירות, הסרת האריחים על הקיר, פתיחה וסגירה של הרצפות והתקרות וכמובן תיקון הצינורות עצמם. כיום, באמצעים טכנולוגיים ניתן לזהות ואתר באופן נקודתי את הנזילות ולפתוח את הקירות או הריצוף אך ורק באזור שבו אותרה התקלה. באמצעות צוות מקצועי המומחה בתפעול המכשירים ניתן לגלות דליפות, סתימות או נזילות של מים וגז ולטפל בכל אחד מהליקויים הללו ביעילות רבה. אם גיליתם נזילה בקיר, השכנים התלוננו על נזילה מתקרה שנמצאת מתחת לדירה שלכם או שחשבון המים עלה באופן חריג, פנו אלינו ונאתר את הנזילה במהירות ובקלות.

עובשים ורטיבות

בחללים שבהם יש אחוז גבוה של לחות באוויר, מתחילות להתפתח פטריות מסוגים סוגים. חלק מהפטריות הללו מופיעות על גבי הקיר בצורה של עובש וגורמות גם לריח לא נעים. קיימים כיום יותר ממאה סוגים שונים של פטריות שחלק מהן עשויות להוות סכנות בריאותיות. כדי לטפל בעובש חשוב למצוא קודם כל את מקור הסיבה ללחות הגבוהה בחדר. בדרך כלל סיבה זו תהיה דליפה או נזילה מהתקרה, הרצפה או מתוך הקירות. נגלה מהן הסכנות שגורם העובש וכיצד ניתן לטפל בבעיה.

לא רק ליקוי אסתטי

הטיפול הראשוני שמרבית האנשים עושים לעובש הוא ניסיון לנקות את המפגע האסתטי. בדרך כלל העובש יופיע בתחילה כנקודות ירוקות או שחורות בהתאם לסוג הפטריות הבונות את שכבת העובש. לאחר מכן, העובש יתחיל להתפשט בין הנקודות הללו ותוך זמן קצר הוא עשוי לכסות קיר שלם. בחדרים רטובים כמו אמבטיות ומטבחים העובש עשוי גם להופיע על הארונות, האריחים ובחיבורים בין האמבטיה לרצפה.

חשוב להבין כי אין מדובר רק בליקוי אסתטי שיש לנקות. אם מסתפקים רק באקונומיקה או חומץ ומנקים את המשטחים שהתמלאו בעובש, סביר להניח שהוא ישוב. העובש, עדיין נמצא מאחורי הקירות ועשוי לגרום לבעיה בריאותית גם כאשר איננו רואים אותו.

לאילו סכנות בריאותיות עשוי לגרום העובש?

נבגי פטריות העובש נמצאים באוויר סביבנו תמיד. עם זאת, ריכוז גבוה שלהם עשוי לגרום למגוון רחב של בעיות בריאות. בקרב אנשים בריאים תופעות הלוואי הנפוצות של חשיפה לעובש הן: גירוי באף ובגרון, בחילות, שיעול וקשיי נשימה ואף גירוי של העור.

ההשפעה החריפה ביותר היא על אנשים הלוקים במחלות נשימה כמו COPD או אסתמה וכן על מבוגרים וילדים הנמצאים בקבוצת סיכון גבוהה ללקות במחלות דרכי הנשימה. מחקרים שונים1 בחנו את הקשר בין נוכחות עובש בבית ובמקום העבודה להתגברות הסימפטומים של מחלה קיימת ולהופעה של אסתמה בקרב מטופלים שהיו בריאים קודם לכן. מחקר שהתבצע במלך שנתיים וחצי ובחן אוכלוסיית נבחנים בטווח הגילאים של 63-21 שנים, גילה את הקשר בין הופעת אסטמה ומחלות נשימה נוספות, לעבודה או שהות בחללים שבהם יש כמות גדולה של לחות והתפתח בהם עובש.

כיצד ניתן לטפל בבעיית העובש?

לפני שמתחילים לטפל בעובש עצמו ולהסירו, חשוב למצוא את מקור הכשל. לא תמיד הנזילה תהיה באזור שבו רואים את הסימנים הירוקים, האפורים או השחורים של העובש. היות והמים נוטים לחלחל ולעבור ממקום אחד לשני, בדרך כלל העובש יופיע בנקודת היציאה של המים לקיר ולאו דווקא בצינור שבו יש את הנזילה.

כדאי גם לדעת כי העובש אינו נמצא רק במקומות בהם אנחנו יכולים לראותו. הוא מופיע גם על הקירות מאחורי ארונות המטבח ומאחורי רהיטים שונים כמו המקרר או התנור. לכן, כאשר מטפלים בבעיית הרטיבות יוצרים מרחב מחייה יבש, שאינו מתאים לפטריות היוצרות את העובש. כך, עוצרים את התפתחותן ונפרדים מהבעיה לטווח הארוך.

איתור מקור הנזילה הגורמת לעובש מבלי לפתוח את כל הקירות

ב"מוקד לאיתור נזילות" אנו בוחנים את הצנרת באמצעים טכנולוגיים מתקדמים ומסוגלים להפיק דו"ח המפרט את הכשלים בצנרת הגורמים ללחות הגבוהה. לאחר מכן תוכלו לטפל בעובש על פי ההנחיות שנוסיף לדו"ח. חשוב לדעת כי העובש יכול להתחיל מנקודה אחת בבית וכמו כל פטריה להתפשט לחללים נוספים בבית. לכן, כדאי למהר ולאתר את מקור התקלה עוד בשלב שבו העובש עדיין ניתן לאיתור ולהסרה מיידית.

אם גיליתם סימני עובש בבית או שאתם מבחינים בריח טחב, יתכן ויש נזילה נסתרת בבית. התקשרו אלינו עוד היום ונגלה את מקורה.

המוקד מתמחה באיתור כשלים במערכות אינסטלציה ואיטום, מיפוי תשתיות וייבושים. אנו משקיעים משאבים רבים בביצוע בדיקות קפדניות ומקצועיות, תוך שימוש בטכנולוגיות המתקדמות בעולם, על מנת לעמוד בתקנים ובסטנדרטים הגבוהים הקיימים כיום בשוק. הבדיקה מתבצעת ללא הרס תוך צמצום משמעותי בעלויות תיקון מיותרות. דוחות החברה קבילים בבתי המשפט כחוות דעת מומחה ובעלי אישור מכון התקנים הישראלי (ת"יiso 9001:2008 ).

אודות המוקד

למה איתנו 

אנו נותנים שירות  24/7 כדי לפתור כל בעיה בכל עת. צוות החירום שלנו יהיה במקום שלך כדי לתקן את הבעיה תוך זמן קצר.

אמינות ושקיפות

חברתנו דוגלת בשקיפות מלאה כל ליקוי או תקלה יוצגו ללקוח לפני תחילת עבודה

בעלי המקצוע שלנו

כל חברי הצוות שלנו הם בעלי הכשרה גבוהה וכולם מאומנים על פי הטכנולוגיות העדכניות ביותר.

זמינות 24\7